התמקדות (focusing)

התמקדות היא גישה טיפולית שמקורה באסכולת הפסיכולוגיה ההומניסטית.

העבודה בגישה מבוססת על יכולתו של הגוף לבטא, באמצעות תחושות גופניות, את מה שאנחנו יודעים ומרגישים בקשר לנושא שמעסיק אותנו.

אם למשל, הייתם צריכים לתאר במדויק מערכת יחסים שלכם עם אדם כלשהו (בן/ת זוג, חבר/ה, מנהל), יתכן שהייתם ממלאים מחברת שלמה בתיאורי תכונות ואיכויות, שיחות ופגישות שהיו לכם איתו ורגשות שלכם כלפיו.

לעומת זאת, אם תתחברו לתחושות הגוף, תוך שאתם חושבים על האדם הזה, תקבלו את כל המידע הזה בבת אחת, באמצעות תחושה גופנית. למשל: התרחבות או התכווצות באיזור הלב, תחושת חמימות או קור בבית החזה ועוד…

תחושה זו, שהיא מודעות גופנית למצב, לאדם או למאורע מכונה "תחושה מורגשת" (Felt Sense) והיא הבסיס לתהליך ההתמקדות.  מתוך תשומת לב לתחושה הגופנית המתהווה וקבלה של כל מה שהיא מביאה עמה; רגשות, דימויים, זכרונות ומחשבות, נוצר שינוי פיזי בתחושה המתבטא בתחושת שחרור או הקלה ומתלווה אליו שינוי עמוק באופן בו אנו חווים את הנושא או המצב.

איך זה קורה?
מערכת העצבים שלנו מכילה מידע עצום של כל מה שאי פעם נקלט בחושים שלנו, ובכלל זה מידע רב שהמודע שלנו אינו יכול להכיל. מידע זה אינו נגיש לנו בדרך כלל. כשאנחנו מפנים תשומת לב לתחושות הגוף, אנחנו מעלים את המידע הזה, האצור בגוף, אל המודע והוא מאפשר לנו להרחיב את ההתבוננות שלנו על הנושא ולהעשיר את אפשרויות התגובה.
בעוד שמחשבה על הנושא וניתוח שלו יובילו אותנו בדרך כלל לדפוסים קבועים ולפתרונות מוכרים, העבודה עם תחושות הגוף עשויה לגלות לנו דרכים חדשות ורעננות להתבונן בנושא ולהתמודד איתו.  

מטבע הדברים, ההתמקדות אינה משנה את המציאות. אך היא משנה את החוויה שלנו ביחס למציאות וזה עושה את כל ההבדל.
השינוי שנוצר בעקבות ההתמקדות מורגש בכל הרמות: בגוף, ברגש ובמחשבות.
ההתמקדות מובילה אותנו אל מעבר לדפוסי החשיבה המקובלים, על ידי הקשבה לגוף-נפש שלנו ובאמצעות דיאלוג בין השכל-החושב לגוף-היודע. בדרך זו היא מניעה תהליכים שנעצרו ומקדמת ריפוי.

יופיה של ההתמקדות הוא בפשטותה.
זוהי דרך, שעבור אנשים רבים היא טבעית ואילו אחרים יכולים ללמוד אותה. אין צורך בכוחות מיוחדים או ביכולות יוצאות דופן.
בבסיס השיטה עומדת ההנחה שלכל אדם יש את הכוחות והידע הפנימי שיכול להוביל אותו לריפוי ולהחלמה. תפקידו של המטפל הוא לסייע למטופל לזהות את הכוחות והידע הללו ולממש אותם. הדרך הטובה ביותר להבין מהי התמקדות הינה לחוות אותה.

אני מזמינה אתכם לחוות בעצמכם את העומק שמציעה ההתמקדות.

הגוף הוא מערכת מורכבת החפצה חיים. גופך יודע מהו כיוון הריפוי והחיים. אם תקדיש זמן להקשיב לו באמצעות התמקדות, הוא יוליך אותך צעד אחר צעד בכיוון הנכון.

- פרופסור יוג’ין ג’נדלין, מפתח הגישה